Meklēt kartēMeklētājsKatalogsSludinājumiLasītavaMani datiReklāma

Ekspedīcija uz Latgali jeb pingvīni ir arī Sasalušo ezeru zemē

15.04.2009
Aija
www.latvijaspirts.lv
Viss par pirti

7.-8. marts, 2009.gads
Kompānija: Aivars, Baiba, Aija un Sandra
Ekspedīcijas mērķis: Latgale – „Zemeņu Krastiņu” pirts rituāls un
Aglonas bazilikas pirts, pa ceļam aplūkot kokaudzētavu.
Pirtnieka lomā: Anita un Igors
Sajūtas pauž: Aija un Baiba

Mūsos jau sen virmoja doma par braucienu uz Latgali. Uzreiz arī atzīšos, gana iespaidīgs tas sanāca, tādēļ domas un tur iegūtās emocijas... pilnīgi noteikti vajadzīgs laiks, lai atkal atgrieztos ierastajā ritmā. Bet, nu visu pēc kārtas, lai arī Jums būtu skaidrs kas un kāpēc!

 Kā jau ierasts, ekspedīcijas dalībnieki, ir modri, smaidīgi un gatavi piedzīvojumiem, jo saulīte ir ar mums, laika apstākļi mūs lutina, lai sasmaržotu pavasari, neraugoties uz iespējamo aukstumu un sniega daudzumu, kurš mūs varētu sagaidīt galapunktā. Ir līdz gan biezākas zeķes un cimdi.

 Pirmais pieturas punkts, kokaudzētava „Meža rasas”. Liela saimniecība, siltumnīcas slejas blakus viena otrai, uz lauka mūžzaļie stādi baltā sniega segā – skaties kur gribi vari priecēt acis. Kolēģi ar saimnieku apspriež savas runājamās lietas, bet mani urda pirts mīļa jautājumi par kokiem un krūmiem, kurus varētu izmantot pirtsslotiņās. Pirmais, ko vēlējos noskaidrot bija jasmīni. Kolēģe savā piemājas dārzā bija iestādījusi vienu eksemplāru, bet tas it nemaz nesmaržo. Tad nu saimnieks, ierādīja ‘Zemeņu jasmīnu’ (precīzāku nosaukumu neminēšu), kurš priecēšot gan ar smaržu, gan pašiem ziediem. Nākamais, kas mani interesēja bija pīlādzis – izrādās, arī šajā lietā man var līdzēt, ir viens jauks eksemplārs, ar skaistām, sudrabotas nokrāsas lapām un miltainas garšas ogām. Der! Nobildēju latīnisko nosaukumu un apvaicājos par ozoliem un liepām. Arī šajā lietā man var līdzēt, jo ir gan skaistām, lielām lapām ozoliņi, gan smaržīgas liepas. Tencinu saimnieku par informāciju un solos atgriezties. Stādi saimniecībā noderēs.

 Mūsu ceļš turpinās uz Aglonu. Tādu skaistumu nebiju sen piedzīvojusi, kad sestdienas pēcpusdienā, kur tik veries, abpus ceļam pie katras mājas, kuras pirtiņa. Citam ar skursteni, citam gluži pretēji – melnā pirtiņa, dūmi veļas ārā pa visām spraugām. Ticiet man, tiešām skaistums, kuru laikam var piedzīvot tikai Latgalē. Gabaliņu aiz pašas bazilikas, nogriežamies no galvenā ceļa un pariņķojot pa sniegotajiem lauku ceļiem, pavisam drīz esam klāt ‘Zemeņu Krastiņos’. Iepazīstamies ar saimnieci, kura izrāda saimniecību, viesu guļvietas, pirtiņu un apkārtni, bet lielākais pārsteigums, izrādās, ir bļitkotāju jeb sakņupušo ‘pingvīnu’ bars uz aizsalušā ezera. Nopriecājos, ka saimnieks ir uz ezera un man būs vienreizēja iespēja klātienē aplūkot procesu. Lai arī uz ledus neesmu kāpusi sen, tomēr interese ir spēcīgāka par bailēm un mēs nokļūstam līdz bļitkošanas vietai. Smalka padarīšana, izrādās, jo ne jau kurš katrs no 14 metru dziļuma pratīs izvilkt laukā mazu zivteli, kas smaržojot pēc gurķiem un tiekot saukta par salaku.

 Labi, pietiks pa ezeru bradāt un zivteles baidīt, laiks atgriezties atpakaļ un baudīt „Zemeņu Krastiņu” pirts rituālu. Saimniece Anita šim pasākumam ir godam sagatavojusies, kā vēlāk izrādās – tā tiek uzņemts ikviens pirts rituāla baudītājs. Darbiņu un notikumu secība sekojoša:

Izģērbšanās un zābaku nodošana sildīšanai - žāvēšanai; katram izdala savu zemeņu raksta paladziņu, kopā ar zemeņu micīti un plecu sildāmo rūtaino deķi.

Kāju sildīšana zālīšu  un sāls ūdenī + sava sapņa vizualizēšana no ezera māliem veidota figūra.

Stāsts par ūdens molekulas kristālisko izskatu, attēlu demonstrēšana kopā ar labo domu piedomāšanu par procesa laikā lietojamo ūdeni + ezera balto mālu dzēriena baudīšana.

Pirmā sildīšanās reize uz lāvas, masējot vienam otru ar egļu un/vai priežu čiekuru. Pačukstēšu, ka čiekuru izdala katram savu, kurš pats pasaka, kad pietiek, jo vienkārši aizveras ciet. Man patika egles čiekurs, jo priedes vairāk noder konkrētam punktam, ne murcīšanai.

Pirmā atdzesēšanās reize priekštelpā, kāju sildīšana siltajās zāļu vannītēs ar karsta ūdens papildinājumu + stāsts, par nākamo procedūru.

Otrā sildīšanās reizē izmantojām skurbi – sāls+ soda+ pašu darināta priežu ziedu eļļa, ar ko ieteica iesmērēt it visas vietiņas no kāju pirkstiem, līdz matu galiem; brucināšanas procesu papildināja norīvēšanās ar katra lietošanā izsniegto vērmeļu zariņu; noslēgumā kārtīga sāls nobrucināšana ar slotiņām, jo ārā iet vēl negribējās, mans ķermenis beidzot bija sapratis, ka var atslābināties.

Otrā atdzišanas reize – kājas sildām vannītēs, kurās pielej malku piena, zieķējam uz sejas saldētu sēņu (stobriņsēnes – bekas, baravikas) masku (pirmo reizi baudīju, atzinu par labu esam), bet uz kāju pēdām uzzieķējām saldētas dzērvenes (var arī upenes).

Trešā sildīšanās reize – iezieķējam katrs pats sevi un otram muguru ar saldētām zemenēm. Atzīstos godīgi, tās bija TIK GARDAS, ka lielāko daļu izmantojām iekšķīgajam skaistumam, ne ārējam un mums tas izdevās godam.

Trešā atdzišanas reize – sagaida sasildīti pie krāsns kāju sildāmie auzu spilventiņi, arī šoreiz katram tiek savs. Bet iekšķīgi piedāvāja malkot vasarā ievākto dažādu augu un ziedu tēju.

Pēriens, ko veic saimnieks un pabeidz saimniece; sāk ar vēderu, tad muguru, uzmauc kājās villenes un uz ezeru prom. Āliņģi var redzēt, izrādās arī ziemā, jo līdz tam ir novilkta elektriskā lampa uz statīva; iekāpju paseklajā āliņģī, pietupstos lai aukstais ūdens tiek arī galvai. Izkāpt palīdz saimniece, kas aizstāj kāpnītes.

Pēc pēriena, dodos sasildīties uz lāvas, kur kājas iemērc siltā ūdenī, bet pēc tam sasilda ar siltām slotiņām uz pēdām. Šo triku izspēlē ik pa reizei arī sildīšanās procesā, ja vien kāds iečinkstas, ka vajag siltumu kājām.

Kad iznāku no pērtuves, mani aizdancina raitā solī laukā, akurāt pie pašām namdurvīm, kur viscaur ķermenim ļauj atveldzēties ar ezera mālu spēku (aplaista ar ūdenī kurā izšķaidīti māli).

Mazdrusciņ atžirgstu un manu ķermeni iepriecina gan ar zemeņu masku (blenderētas svaigas saldētas zemenes), gan balto paniņu smēķi, gan matiem tiek kārtīgas lauku olas maska. Kolēģi vēl nākamajā dienā priecājās, ka mati spīdot vienā laidā. Un akurāt, šajā brīdī process ir galā.

Pirts rituāls – cepuri nost, ne vairāk un ne mazāk, paņēma tieši visus manus spēkus, lai lauku klusumā varētu pēc tam mierīgi izgulēties un smelties spēkus nākamās nedēļas darba ritmam.  Uz reiz jāatzīmē, ka mūs migā sagaidīja gan silti izkurināta istaba, gan siltas gultas, jo ‘Zemeņu Krastiņos’ ir gultu sildītāji. Saku milzīgu paldies Anitai un Igoram, jo sen nebiju baudījusi tādu skaistuma kopšanas procedūru, palutinājusi sevi fiziski un garīgi.

Latgalē tomēr ir kas mistisks un skaists.

Būs jābrauc uz turieni atkal,
nākamreiz – kad koki ziedēs.

Paņemu līdz:

Zemeņu smaržu un garšu, jo vasara vēl tālu, bet „Zemeņu Krastiņos” vasara ir visu gadu

Pašrocīgi sietu niedru mugursargu, kurš pērtuvē pasargā muguru no sakarsušajiem dēļiem

Dzērienu no baltajiem ezera māliem

Elektrisko pagarinātāju acu gaišumam, āliņģa peldēm tumšajā diennakts laikā

Priežu un egļu čiekurus masāžai – elegants un jauks dabas dots instruments

Auzu sildāmie kāju maisiņi

Priežu ziedu eļļa, ko var katrs pats sagatavot, lai pievienotu savam skrubim

Vērmeļu zara smaržu

Brokastīs īstās lauku pankūkas ar svaigu zemeņu un cukura maisījumu

„Zemeņu micītes”, kuras izsniedza pirms pirtī iešanas

Mieru, klusumu un atvērtību, ko Rīgā tik bieži viss nesastapt

Iesaku:

Noteikti, ciema kukulim aizvest ko ‘zemenīgu’, jo „Zemeņu krastiņos” zemenes nekad nebūs par daudz

Laicīgi, pirms pirts rituāla baudīšanas, saimniecei pieteikt vai nu balto vai sarkano procedūru tūri, lai noskaņotu sevi un ķermeni ekselentam, līdz mielēm atstrādātam skaistumkopšanas rituālam

Necerēt sagaidīt eiro remontu it visur un it visā, jo tas vienkārši nepieder pie lietas; tā zudīs viss skaistais un mīļais, ko ‘Zemeņu Krastiņos’ jums sniegs (un nemaz nedomājiet, ka tur nav kārtīga duša un tualete, ir gan!)

Turp aizbraucot vienkārši atslābināties un ļauties ierastajai, lauku kārtībai un ritumam.

Izbaudiet šo jaukumu, Tas ir To vērts!

Anita mūs palutināja no sirds.
Par sajūtām Baiba


Šoreiz braucam lūkoties uz Latgali. Braucot pa ceļam aiz Jēkabpils pamanījām daudzu mazu ģimenes pirtiņu dūmus. Jauki, ka tās bija gan melnās, gan baltās pirtiņas. Kādu laiciņu var mierīgi braukt un skatīties pa labi, skatīties pa kreisi, un atkal pa labi, un atkal pa kreisi... Pirtsmīļa sirdi silda doma, ka daudzviet Latgalē tās mazās, vecās pirtiņas funkcionē – ģimenes gan mazgājās, gan perās un norūdās. Viss notiek.

 Mūsu galamērķis šoreiz – Krāslavas rajonā pie Ilzas Geraņimovas ezera viesu māja „Zemeņu krastiņi”, kas izslavēta kā interesanta veselīgās atpūtas vieta, vai kā paši sevi dēvē lauku SPA vieta. Ir jau dzirdēts par problēmām, kas rodas pēc lielām un gardām „zemeņu kūkām”. Gribētos ticēt, ka pirtnieku attiecības ar zemenēm ir mazāk sāpīgas, tāpēc nolēmām pārbaudīt, un braukt ciemos pie cilvēkiem, kuri par zemenēm zin visu. Pie saimniekiem Igora un Anitas un viņu pieciem bērniem. Tā ir vieta, kurā „odziņa” nav jāmeklē, tā ir acīm redzama – „Zemeņu krastiņi”.

 Anitas pirts procedūru varu salīdzināt ar krāsainu mozaīku. Iesākām ar stāstiem par sasalušām ūdens pārsliņām. Par tām pašām, ar kurām ir noklāts viss pagalms. Teikšu vēl vairāk – ar tām pašlaik ir noklāta visa Latvija. Un nevar būt vēl piemērotāka brīža, lai salipinātu kādu vēl nepiedzīvotu sapni, un pamēģinātu tikt vaļā no sliktā, kas traucē priecāties par dzīvi.

 Un tad jau laiks siltākām lietām – uz kāju vannītēm ar piedevām. Izkāpuši no siltā ūdens, paķēruši saimnieces dotos čiekurus iespurdzām pērtuvē. Atklājām, ka tāds mazs draudziņš kā čiekurs var dot lieliskas sajūtas. To var salīdzināt ar skrubinošu masāžu. Noteikti iesaku visiem pamēģināt.

 Mūs iepriecināja pērtuves iekārtojums. Saulaina, ērta un plaša. Tur var atpūsties mūsu gadsimta lieluma cilvēki, vietas pietiks. Pietiekoši maiga un karsta, un, kā atklājām ilgstoši peroties un sildoties, tur nerodas smagais gaiss, kas apgrūtina daudzās citās pirtīs. Pirmais iegājiens ar čiekuriem bija tik jauks, ka mūs nācās no pērtuves vilkt ārā gandrīz aiz ausīm. Un arī otrajā iegājienā aizrāvāmies ar attīrošajiem skrubjiem.

 Pēc tam atpūta, tējas baudīšana un ādas pabarošana ar visu ko. Un zemeņu saimniece neļauj mums aizmirst ļoti nepieciešamu rituālu – ik pa laiciņam uzslavēt pašam sevi.

 Pēc diezgan garās pirmās daļas sākās jau nopietnākas lietas – pēriens un karstums ne pa jokam. Ar patiesu prieku pie Anitas ieraudzījām vecās paziņas – Naukšēnu villaines. Nu ko, jāvelk tik kājās un prom uz āliņģi.

 Pie āliņģa satieku vēl vienu senu paziņu – mēnestiņu čigāniņu, kurš vēro ko nu mēs tur „peramies”. Nez kā tā saimniece ar viņu sarunājusi....

 Tad seko trešā daļa, un mēs tiekam ieziesti ar vairākām maskām ķermenim – vispirms māli, tad zemenes, paniņas un kā pēdējais nāk medus.

 Kad ir beigušās visas aktivitātes, var atlaizties dīvāniņos, paslinkot un parunāties. Jāatzīst, ka pirts rituāls ir daudzpusīgs, „Zemeņu krastiņos” izdomas netrūkst, vēl vairāk – tās ir tik daudz, ka no tā visa var izveidot vairākus vieksmīgus pirts rituālus.

 Anita mums bija sagatavojusi vēl dažus pārsteigumus – pirmais bija uzsildītās gultiņas. Par sildāmelementiem kalpoja gan elektiskie sildāmie paladziņi, gan dabiski uzsildīti un ietīti akmeņi. Jautrības vilni mums izsauca arī zem sedziņas paslēptie saldumiņi. Un brokastīs nākamjā rītā tās milzīgās dzeltenās lauku pankūkas.... ar svaigām zemenēm...

Iesaku:

 Iesaku uz „Zemeņu krastiņiem” braukt jauniņajiem, kam vēl nav pieredzes pirtī. Ļoti noderīgi šie apciemojumi būtu ģimenēm ar bērniem.

 Anita pati ir mazās jaunākas meitiņas māmiņa un varēs no savas pieredzes pastāstī kā bērnus iesākt vest pirtī, gan iedrošinās to darīt pirmo reizi. Anita stāstīšanas māka un uzkrātās zināšanas noteikti būs noderīgas.

Aglonas avantūra.
Man jau patīk piedzīvojumi...
Par piedzīvojumu Aija


Protams, protams, tie jau nebūsim mēs, kas neiesaistīsies kādā nebūt avantūrā. Arī šī reize nav izņēmums. Par cik mūsu ceļš ved gar Aglonu, internetā atradām, ka Aglonas bazilikā var izīrēt pirti. Kur mūsējie ko tādu bija izrakuši, tiešām nezinu, pirti pa tālruni mums rezervēja, cenu ar godam paprasīja – Ls 12,- stundā, un informēja, ka mūs sagaidīs melnā pirts. Nekādu dižo ekstru tur neesot, bet pērties varot. Mums, protams, to tik arī vajadzēja – Aglonas bazilika un vēl pirts. Bet lieki sapriecājāmies. Pirts, diemžēl neatradās bazilikas telpās – skumji, toties pa pirts durvīm baziliku redzēt varēja – skaisti.

Pirts melnā, akurāt, kā Aivars teica, izgājušā gadsimta meistarojums, kurš prasīties prasās pēc remonta pērtuvē. Nemaz netaisos tuvāk apspriest, pērtuvē sastapto pamataromātu, kuru mums izdevās izmānīt ārā un pēc tam no tā censties tikt vaļā. Tāpat, neieslīgšu dziļākā spriedelēšanā, par lāvām, uz kurām patiesībā ir dzīvībai bīstami atrasties, jo tās slīd, ir taisītas no saimniekam vien zināma materiāla, dubultās durvis veras katras uz savu pusi un logs patiesībā ir skaista, dubultā vitrīna, kurā arī var vērot gadu gaitā uzkrātās vēstures liecības.

Bet rūdītam pirtniekam, viss aprakstītais ir nieks. Ne mums kāds šķērslis kāds vietējais aromāts –nē. Aizmānījām to prom, i gailis pakaļ nedziedāja. Domājiet, nopērties pirtī var tikai guļot vai sēžot uz lāvas? Atkal, maldieties, ja tā domājat. Ņēmām un Sandru nopērām šai stāvus esot. Iesildījām ar slotiņām, atdzesējām priekštelpā atsēžoties un kājas uz salmu klājuma atpūtinot. Un vēl pa otram lāgam, divatā no abām pusēm vienlaicīgi, atkal stāvot, nopērām. Izrādās, tāds variants ir arī labs, jo ļoti labi tikām klāt visās maliņās. Sandra bija apmierināta un mēs vēl jo vairāk. Galu galā – arī šāda procedūra ir piedzīvojums un arī šādā pirtī var ko iemācīties. Tomēr, galvenā atziņa ir viena – ja esi kārtīgs pirtsmīlis un pieproti pirtošanās rituālu, tad jebkurā pirtī paveiksi savu darāmo tā, lai peramais justos labi un apmierināts, neskatoties ne uz ko! Mums tas izdevās, arī šoreiz!!

Latgalei – sūtām vissirsnīgākos sveicienus, mēs vēl atgriezīsimies,
lai baudītu melnās pirts burvību visā tās krāšņumā.

Uz Tikšanos!

Latvijas pirts, biedrība

Latvijas pirts, biedrība

Rīga, Latvija
(+371) 26346226 - Sandra

Raksts apskatīts : 8085 reizes.

Muduri, SIA, darbnīca
Muduri, SIA, darbnīcaEtnogrāfisko tērpu gatavošana, šūšana un izšūšana kolektīviem un individuāliem pasūtītājiem. Tekstilizstrādājumi.
Alma, ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnika
Alma, ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikaŠobrīd mūsu klīnikā ir nodarbināti vairāk kā 30 cilvēki, 29 no tiem ir medicīniskais personāls – ārsti, speciālisti un māsas. Mēs apkalpojam kā privātpersonas, tā arī uzņēmumus, piedāvājot plašu veselības aprūpes un profilakses pakalpojumu klāstu.
Upesrūķi, viesu nams
Upesrūķi, viesu namsUpesrūķi. Mūsu viesi var baudīt guļbaļķu lauku mājas svētību un apkārtnes krāšņumu. Pirtiņa sola pēršanos ar bērzu, ozolu, pīlādžu, lazdu un kadiķu slotiņām, zāļu tējas.
Madaras, atpūtas māja
Madaras, atpūtas mājaAtpūtas vieta atrodas gleznainā vietā Usmas ezera krastā Mājiņā ir trīs guļamistabas - divas ar divām un viena ar četrām guļvietām. Ir kamīntelpa un virtuve.
Bitītes dāvanas, interneta veikals
Bitītes dāvanas, interneta veikalsBitītes dāvanas. Interneta veikals, lina izstrādājumi, autordarbi. Virtuves cimdi, maisiņi, kakla somiņas, griķu spilveni
Līga Reitere, Ventiņu zāļu sieva
Līga Reitere, Ventiņu zāļu sievaVentiņu stāstniece un zāļu sieva. Zāļu sievas mācības - "Savvaļas aptieka", "Zaļās receptes", "Pirts rituāli" un "Vārda spēks".
Smēde, metālapstrāde
Smēde, metālapstrādeSMĒDE ir metālkalēju darbnīca, dekoratīvu metālkalumu izgatavošana pēc pasūtījuma. Roku darbs, interjera elementu skicēšana un dažādu ideju zīmēšanu.
Oneway Logistics, SIA
Oneway Logistics, SIAOneway Logistics uzticama transporta un ekspedīcijas kompānija, kura piedāvā pilnu loģistikas pakalpojumu kompleksu, Jūsu kravas glabāšanu un apdrošināšanu. Garantējam jebkāda veida transportēšanu Eiropas, Skandināvijas, Āzijas un NVS valstīs.
AQUA SAN, santehnika
AQUA  SAN, santehnikaAQUA SAN. Peldbaseini un SPA baseini, projektēšana, aprīkojuma uzstādīšana. SPA baseins - sporta kompleksam, skolai, privātmājai, dārzam, viesnīcai vai medicīnas rehabilitācijas centram.
Vilciņi, pirts
Vilciņi, pirtsViesu nams ''Vilciņi'' piedāvā vietu,kur rīkot saviesīgus pasākumus vai vienkārši labi pavadīt laiku. Piedāvājam zāli ar galdiem līdz 50 cilvēkiem,[ir iespēja pasūtīt galdu], iekārtotu virtuvi ar visiem nepieciešajamiem traukiem, kamīnzāli, pirti un 6vietīgo džakūzi.Piedāvājam florista pakalpojumus viesu nama izdekorēšanai.Viesu namā ir TV, mūzika.Ārpus viesu nama labi pavadīsiet laiku,atpūšoties apkurināmā ūdens baļļā.Spēlējot volejbolu, futbolu, peldoties dīķī vai gūstot asas izjūtas braucot ar kvadracikliem, kurus iespējams noīrēt.Ir vieta,kur izvietot teltis.
Visi banneri