Runājot par laika uzskaiti, lielākā daļa no mums ir pieraduši pie pazīstamā Gregora kalendāra. Bet vai zinājāt, ka visā pasaulē ir daudz intriģējošu un neparastu kalendāru sistēmu no dažādām kultūrām? Šie kalendāri piedāvā aizraujošu ieskatu dažādos veidos, kā cilvēce ir svinējusi un mērījusi laiku. Šajā rakstā mēs dosimies ceļojumā, lai izpētītu dažus no ievērojamākajiem un neparastākajiem kalendāriem no visas pasaules.
Bali Pawukon kalendārs
Bali Pawukon kalendārs, kas pazīstams arī kā Bali kalendārs, ir aizraujoša sistēma, kas unikāli sadala laiku. Tas sastāv no desmit vienlaicīgām nedēļām, no kurām katra satur vienu līdz desmit dienas. Šis kalendārs ne tikai organizē reliģiskus svētkus, bet arī vada ikdienas dzīvi un lauksaimniecības aktivitātes. Pawukon sarežģītā struktūra atspoguļo Bali harmonijas un līdzsvara filozofiju.
Acteku saules akmens kalendārs
Acteku saules akmens jeb Piektās saules akmens ir milzīgs akmens grebums, kas acteku civilizācijai kalpoja gan kā kalendārs, gan kā reliģisks simbols. Tajā ir sarežģīti kokgriezumi, kas attēlo 365 dienu Saules kalendāru kopā ar 260 dienu rituālu kalendāru. Precīzs šo kalendāru sakārtojums atspoguļo acteku progresīvo izpratni par astronomiju un laika uzskaiti.
Etiopijas kalendārs
Etiopija ievēro unikālu kalendāru sistēmu, kas pazīstama kā Ge'ez vai Etiopijas kalendārs. Tas sastāv no trīspadsmit mēnešiem, no kuriem divpadsmit mēnešos katrā ir trīsdesmit dienas un trīspadsmitajā mēnesī (jeb Pagumē) ir piecas vai sešas dienas. Etiopijas Jaunais gads iekrīt Meskerem 1, kas parasti atbilst 11. vai 12. septembrim pēc Gregora kalendāra. Lai ņemtu vērā neatbilstību Saules gadam, Etiopija ik pēc četriem gadiem pievieno garo gadu, kas pazīstams kā "Pagumē".
Hindu Lunisolārais kalendārs
Hindu kalendārs, saukts arī par Pančāngu, ir mēness kalendārs, kas apvieno gan mēness fāzes, gan saules novietojumu. To izmanto reliģiskiem un kultūras mērķiem, un tam ir izšķiroša nozīme festivāla datumu noteikšanā. Hinduistu kalendārā ir daudz reģionālu variantu, un katru to ietekmē vietējās tradīcijas un paražas.
Mayan Tzolk'in kalendārs
Maiju civilizācija ir pazīstama ar savām sarežģītajām kalendāru sistēmām. Tzolk'in kalendārs, viens no visievērojamākajiem, sastāv no 260 dienām, apvienojot 13 skaitļu ciklu ar 20 dienu zīmēm. Šis kalendārs tika izmantots zīlēšanai, rituāliem un dažādām aktivitātēm vislabvēlīgāko dienu noteikšanai.
Javanese kalendārs
Java, Indonēzija, Javas kalendārs, kas pazīstams kā Pawukon vai Wetonan kalendārs, kombinē Mēness un Saules elementus. Tas iedala dienas septiņu vārdu un piecu skaitļu sērijās. Šo divu ciklu kombinācija rada 35 dienu ciklu, katrs saistīts ar garīgām un mistiskām nozīmēm. Cilvēki izmanto šo kalendāru dzīves notikumu plānošanai, īpaši tiem, kam ir garīga nozīme.
Senās Ēģiptes kalendārs
Senajā Ēģiptē vietējais kalendārs tika sadalīts divpadsmit mēnešos pa trīsdesmit dienām, katram sekoja piecas papildu svētku dienas. Šis 365 dienu kalendārs ir cieši saistīts ar ikgadējiem Nīlas upes plūdiem, kas ir būtisks notikums Ēģiptes lauksaimniecībā. Ēģiptes kalendārs parāda sarežģīto saikni starp dabas parādībām un laika uzskaiti.
Mēness islāma kalendārs
Islāma kalendārs, kas pazīstams arī kā Hijri vai Lunar kalendārs, ir Mēness kalendāra sistēma ar divpadsmit mēnešiem pa 29 vai 30 dienām. To izmanto, lai noteiktu islāma mēnešus, tostarp svarīgu reliģisko pasākumu, piemēram, Ramadāna, laiku. Islāma kalendārs ir balstīts uz Mēness fāzēm un katru gadu ir aptuveni par 10-12 dienām īsāks nekā Gregora kalendārs.
Taizemes budistu kalendārs
Taizemē tiek ievērots Taizemes budistu kalendārs, kas balstīts uz Theravada budistu tradīcijām. Šis kalendārs skaita gadus no paredzamā Budas parinirvānas datuma. Tas arī sadala gadu divpadsmit mēnešos, un garajos gados tiek pievienoti papildu mēneši. Taizemes budistu kalendārs ietekmē dažādus taju kultūras aspektus, tostarp festivālu datumus un reliģiskos pasākumus.
Austrālijas aborigēnu gadalaiki
Daudzas Austrālijas pamatiedzīvotāju kultūras ievēro sarežģītu kalendāru, kura pamatā ir gadalaiku maiņa un dabas notikumi, piemēram, noteiktu augu ziedēšana vai dzīvnieku kustība. Šie kalendāri izceļ dziļo saikni starp pamatiedzīvotāju kopienām un to vidi, uzsverot, cik svarīgi ir dzīvot saskaņā ar dabu.
Gregora kalendārs
Gregora kalendārs var būt visplašāk izmantotā kalendāru sistēma pasaulē, taču tas nenozīmē, ka tas nevar būt unikāls un personisks. Izmantojot personalizēto kalendāru veidošanas pakalpojumu, jūs varat izveidot savu “Gregora kalendāru”. Pievienojiet savus mīļākos fotoattēlus, svarīgus datumus un citātus, lai katrs mēnesis atspoguļotu jūsu dzīvi un atmiņas. Vai pasūtiet kalendārus savam korporatīvam – tipografijas.lv parūpēsies gan par dizaina izveidi, gan kvalitatīvu druku. Tas ir ideāls veids, kā nosvinēt laiku personiskā veidā, un tā ir arī fantastiska un sirsnīga dāvana jūsu kolēģiem vai sev mīļiem cilvēkiem.
Šie neparasti kalendāri no visas pasaules demonstrē cilvēka atjautības neticamo daudzveidību laika uzskaitē un kultūras tradīciju atzīmēšanā. Lai gan Gregora kalendārs kalpo kā globāls standarts, šīs unikālās sistēmas mums atgādina, ka laika uzskaite var būt bagātīgs gobelēns, kas austs ar vēsturiskiem, kultūras un dabas pavedieniem, un katrs stāsta savu neparasto stāstu.
Raksts apskatīts : 48 reizes.