Meklēt kartēMeklētājsKatalogsSludinājumiLasītavaMani datiReklāma

Būs jāņzāles, būs skanīgas dziesmas!

16.06.2009
Sandra Stumbre, www.latvijaspirts.lv
www.viss.lv
Viss par pirti

Vasaras saulgrieži ir īpašs gada posms, un šajā laikā ir īstā iespēja parūpēties par sevi. Izmantojiet šo nedēļu, lai uzkrātu spēkus un enerģiju nākamajam gadam. Katram augam ir sava burvība un noslēpums. Zāļu dienas vakarā pirms līgošanas apmeklējiet pirti ar dienā savāktajām zālītēm un sasietajām pirtsslotām.

Pļavas āboliņš (“Trifolium pratense L.”)

Es mutīti nomazgāju
Āboliņa rasiņā(i),
Lai zied mani vaigu gali,
Kā sarkanis āboliņš.

Drogas (ziedus, lakstus) ievāc ziedēšanas sākumā. Ziedi satur miecvielas, flavonoīdus, polisaharīdus, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, C un E vitamīnu, karotīnu, lapas – karotīnu, C vitamīnu, kumarīnu. Tēju lieto, ja ir saaukstēšanās, atklepošanas veicināšanai bronhīta gadījumā, bronhiālās astmas kompleksajā terapijā, kā arī priekšdziedzera iekaisuma ārstēšanai. Nežāvētu āboliņu ziedu tēja ir ļoti garšīga, un tai ir sviedrējoša iedarbība. Var pagatavot arī tēju no svaigiem augiem. 3 ēdamkarotes tējas aplej ar litru karsta ūdens (ar vārošu pat nav ieteicams), ļauj ievilkties 10–12 minūtes.

No tikko pļauta āboliņa lakstiem var pagatavot lielisku, smaržīgu lāvas paklājiņu. Arī žāvēta āboliņa lāvas paklājiņš veldzēs gan miesu, gan dvēseli, tikai tas jāsamitrina, lai izdalās ēteriskās eļļas un kumarīns. Lakstus iesien bērza pirtsslotā. Āboliņš palīdzēs tiem, kas meklē savu mīlestību un saglabā uzticību. Baltais āboliņš tiek izmantots lāvas paklājiņā, jo slotiņas no tā nevar sasiet. Galvenokārt izmanto vasarā svaigu, bet var arī sažāvēt ziemai.

Dod cilvēkam prieku, uzlabo atmiņu, atbrīvo no grūtsirdības, depresijas. Palīdz saglabāt skaistumu, atbrīvoties no sliktiem sapņiem, veicina uzticību. Piemīt enerģētiskā aizsardzība. Sarkano āboliņu izmanto gan paklājiņos, gan slotās kā vasarā, tā ziemā. Ziemas slotās izturīgs, tāpēc var izmantot tīrā veidā vai arī kā pamatu jauktajām slotām. Tonizē, atjauno spēku pēc smagām fiziskām un garīgām slodzēm. Palīdz saglabāt jaunību un skaistumu. Piemīt enerģētiskā aizsardzība. Veicina uzticību, palīdz risināt finanšu problēmas. Dzelteno āboliņu galvenokārt izmanto svaigās slotās. Noder nemierīgu bērnu nomierināšanai. Veicina sviedrēšanos.

Birztalu NĀRBULIS, Zilgalvīte (“Melampyrum nemorosum L.”)

Visa bija Jāņu zāle,
Ko plūc Jāņu vakarā:
Zilgalvīte, papardīte,
Sarkanais āboltiņš.

Drogas – laksti. Ievāc ziedēšanas laikā. Laksti satur C vitamīnu, glikozīdus, alkaloīdus, ziedi – karotīnu. Tēja nomierina centrālo nervu sistēmu, palīdz hipertonijas gadījumā. Uzlējumu izmanto kā vietējās vanniņas un skalošanai, ja ir dažādas ādas vainas (diatēze, ekzēma, nātrene). Tējas pagatavošana: 1 ēdamkaroti drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un atstāj ievilkties 10–15 minūtes.

Senajās tautas tradīcijās nārbulim piedēvēja spēju uzturēt labas attiecības starp precētajiem pāriem, tāpēc tas tika noteikti iesiets Līgo dienas pirtsslotās kopā ar stingrākiem augiem un koku zariem. Auga dzeltenais zieds simbolizē uguns stihiju, bet violetais – ūdeni. Palīdz harmonizēt organismu, sasniegt laimi, piesaistot to, kā vēl pietrūkst. Mobilizējot organisma iekšējās enerģijas rezerves, atbrīvo no negatīvā. Auga enerģētiskā iedarbība visspēcīgāk izpaužas vasaras saulgriežu laikā. Žāvētā veidā augs ļoti strauji zaudē savas enerģētiskās īpašības, lai gan auga ķīmiskais sastāvs paliek nemainīgs.

Augs ir skaists, tāpēc, pirtsslotā iesiets, tas dod ne tikai dziedniecisku efektu, bet arī estētisku baudu. Ieteicams lāvu paklājiņu sastāvā. Labāk augu izmantot vasarā svaigā veidā.

Īstā MADARA (“Galiem vecum L.”) 

Jānīšam cisas taisu
No visām zālītēm:
Paparkstiņas, madariņas,
Āboliņa, dedestiņa;
Vēl smildziņa kalniņā,
To paliku pagalvī,
Pāvu spalvu spilventiņu,
Linu ziedu paladziņu.

Drogas – laksti. Ievāc ziedēšanas laikā. Laksti satur, miecvielas, C vitamīnu, kumarīnu, flavonoīdus, karotīnu, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, mikroelementus. Tēju lieto kā vasaras ieskaņas tēju, kas lieliski palīdz atgūt spēkus pēc pavasara. Tai piemīt uzbudinoša un uzmundrinoša iedarbība. Tēja tiek uzskatīta arī par drošu nomierinošu līdzekli, tās ir zāles pret migrēnu, melanholiju. Iedarbojas kā pretsāpju un mērens diurētisks līdzeklis. Paaugstina zarnu trakta peristaltikas tonusu, mazina sliktas dūšas sajūtu. Labs līdzeklis, kas veicina asinsrades procesu pēc lieliem asins zudumiem dažādu traumu gadījumos. Lielisks sviedrējošs un vispārējs organismu stiprinošs līdzeklis saaukstēšanās gadījumos. Tēju var saldināt ar medu. Svaigā veidā auga masu vai sulu izmanto kā aplikācijas uz brūcēm, čūlām, ekzēmām vai iekaisušu acu skalošanai. Tējas pagatavošana: 5 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un atstāj ievilkties 10–15 minūtes.

Madaras ziedus var izmantot dažādu tēju maisījumu sastāvā kā garšas aromatizētājus. Jāatceras, ka pārdozējot var būt nelielas galvassāpēs. Madaras pirtī parasti izmanto lāvas paklājiņos. Var siet arī jauktajās slotās kopā ar mehāniski stingrākām zālītēm gan svaigai izmantošanai, gan žāvējot ziemai. Dod cilvēkam prieku, piesaista mīlestību, uzlabo ādas stāvokli (kosmētisks efekts).

Pļavas PĪPENE (“Leucanthemum vulgare L.”)

Ziedi, ziedi, pīpenīte,
Sudrabiņa ziediņiem;
Dzīs rītā kazu gani,
Noraus tavu cekuliņu.

Drogas – laksti, ziedkopas. Ievāc ziedēšanas laikā. Pļavas pīpene uzskatāma par Latvijas nacionālo ziedu. Ziedi satur alkaloīdus, inulīnu, lapas – C vitamīnu un karotīnu. Tēju lieto, ja ir drudzis. Mazina klepu un migrēnu, elpas trūkumu (aizdusu). Uzlējumu lieto mazu bērnu apmazgāšanai un vannošanai. Svaigu augu masu izmanto kā aplikāciju uz brūcēm un ādas iekaisumiem. Ziedi pagatavo no ziedu un taukvielu maisījuma, ko izmanto, apstrādājot ekzēmas un ādas izsitumus.

Pīpene, kas tautā sauktas par margrietiņu, ir ļoti iecienīts zieds, kuru bieži izmanto puķu pušķiem un dāvināšanai. Augs ir izcili skaists, tāpēc tiek izmantots Līgo dienas slotiņās un lāvas paklājiņos dos milzīgu estētisku baudu. Noteikti iesienams bērnu un jaunu meitu pirtsslotās. Piesaista mīlestību, uzjunda kaisli.

Zilā RUDZUPUĶE (“Centaurea cyanus L.”)

Vai tās visas Jāņu zāles,
Ko plūc Jāņu vakarā?
Zibgalvīši, rudzpuķītes,
Tās īstenas Jāņu zāles.

Drogas – ziedi. Vāc uzreiz pēc ziedu atvēršanās, vēlāk vāktie ziedi zaudē krāsu un ir daudz bālāki. Saplūktās rudzupuķes sasien buntītēs un pakar kaltēties tumsā. Tikai šādā veidā kaltējot, var saglabāt debess zilo ziedu krāsu, kas padara šo drogu īpaši pievilcīgu. Ziedi satur glikozīdus, minerālsāļus, C vitamīnu. Cianīns, kam raksturīga zilā krāsa, nodrošina auga ziedu debess zilo krāsu. Flavonoīdus vairāk satur tie augi, kas auguši auzu lauku malās. Tēja mazina iekšējo orgānu gludās muskulatūras spazmas, uzlabo apetīti un gremošanas procesu. Lieto, ja ir vēdera sāpes un aizcietējums, klepus, drudzis. Izmanto tējas krāsas skaistināšanai. Ārīgi lieto kompresēm uz iekaisušām acīm. Lieto kā sastāvdaļu komplekso tēju maisījumos, ja ir ādas slimības, asins attīrīšanai. Tējas pagatavošana: 3 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un atstāj ievilkties 10–15 minūtes. Tēja pastiprinās svīšanu.

Tāpat kā pīpenes, rudzupuķu ziedi ir burvīgi. Estētiskais baudījums neizpaliks, tās iesienot Līgo dienas pirtsslotās. Pirtsslotas parasti lieto svaigā veidā. Norobežo no negatīvas iedarbības un enerģijas, veicina cilvēka attīrīšanas procesus.

Pļavas DEDESTIŅA (“Lathyrus pratensis L.”)

Jānīšam pavaicāju,
Kādu zāli pirmo raut.
-Visupirmu Jāņa ziedu,
Āboltiņu, dedestiņ.

Drogas – laksti. Ievāc ziedēšanas laikā. Laksti satur flavonoīdus, C vitamīnu, karotīnu, proteīnu, organiskās skābes, mikroelementus. Tēju lieto kā maigu atklepošanas līdzekli akūtu un hronisku elpošanas ceļu saslimšanu gadījumos. Palīdz, ja ir bezmiegs.

Augs ir trausls, un pieaugušo cilvēku pirtsslotās tā izmantošana varētu būt nedaudz nepraktiska. Bet pirtsslotiņās, kas domātas maziem bērniem, gan šim augam būs īstā vieta. Ieteicams izmantot lāvas paklājiņu sastāvā un kā dekoratīvu elementu pērtuvē mazu slotiņu veidā kopā ar citām skaistajām Zāļu dienas puķēm.

LIELĀ NĀTRE (“Urtica dioica L.”)

Audz, nātiīte, nezilini,
Es būs tava ravētāja;
Audz, tautieti, nerāj mani,
Es būs tava līgaviņa.

Drogas – lapas, laksti, saknes. Lapas ievāc ziedēšanas laikā, saknes – rudenī. Laksti un lapas satur olbaltumvielas, organiskās skābes, C un K vitamīnu, kura darbības iespaidā ātri tiek pārtraukta asiņošana no brūcēm (piemēram, deguna). Nātres ir bagātas ar organiskām vielām un minerālvielām, mikroelementiem. Lapu uzlējums palielina eritrocītu un hemoglobīna daudzumu asinīs, sekmē asins reci, veicina aknu darbību un samazina cukura līmeni asinīs, normalizē vielmaiņu, stimulē bojātu audu reģenerācijas procesus. Sakņu novārījums stimulē matu augšanu un iznīcina blaugznas. Tēja uzlabo sirds, kuņģa, zarnu trakta, aknu, nieru darbību. Asins attīrīšanai ieteicams vasarā lietot nātru lapas svaigā veidā, pagatavojot zupu (līdzīgi kā skābenes). Uzlējumu izmanto kā kompreses uz apdegumiem un citiem ādas iekaisumiem. Svaiga nātru sula uzlabo vielmaiņu un gremošanas procesus, aktivizē nieru darbību, paātrina kaitīgo vielu izdalīšanos no organisma. Ieteicama kā spēcinošs līdzeklis pusmūža cilvēkiem, jo aktivizē visu orgānu darbību un paaugstina organisma aizsargspējas. Tējas pagatavošana: 3–4 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un ļauj ievilkties 10–15 minūtes. Nātres, saskaroties ar ādu, nedaudz ievaino to, un no auga lapām mikrotraumas vietā nokļūst skudrskābe, kas izraisa dedzinošu sajūtu. Tāpēc ar svaigām nātru slotiņām ieteicams nopērt muguras sāpju un reimatisma cietējus.

Nātru slotu netvaicē, bet noskalo siltā ūdenī. Peroties jūtama patīkama durstīšana, ķermenis kļūst patīkami kairināts. Pateicoties garam, nepatīkamu sajūtu nebūs. Vislabākās slotas ir vasaras sākumā sietās, tajās ir visvairāk derīgo vielu. Vēlāk vāktās ir noturīgākas. Pēc pēršanās ar nātru slotiņu vēlams nopērties ar bērza slotiņu.

KALME – SKALBE (“Acorus calamus L.”)

Visa laba Jāņu zāle, 
Ko plūc Jāņu vakarā:
Gan skostiņa, gan skalbīte, 
Gan baltais vīrāksnīts.

Drogas – sakneņi. Ievāc pavasarī vai vēlu rudenī. Kalmes ir viens no vispopulārākajiem aromatizējošiem augiem. Satur miecvielas, C vitamīnu, ēteriskās eļļas, glikozīdus, cieti. Sakneņu tēju lieto gremošanas veicināšanai un ēstgribas uzlabošanai, kā tonizējošu līdzekli organisma vispārīgai un nervu sistēmas spēcināšanai. Tā atjauno atmiņas spējas, remdē sāpes, noder pret klepu. Ārīgi lieto mutes un kakla skalošanai, ja ir gļotādas iekaisums. Kompreses kā pretiekaisuma līdzekli izmanto strutojošu brūču un čūlu gadījumos. Plaši lieto kosmētiskiem mērķiem un matu skalošanai. Tējas pagatavošana: 10 g drogu aplej ar 500 ml karsta ūdens un nedaudz pavāra (sakneņus). Atstāj ievilkties 10–15 minūtes.

Pirtī kalmes izmanto slotiņās, paklājiņos, masāžas vīšķos Var noklāt lāvu vai arī sasmalcinātā veidā izkaisīt pa grīdu.Kalmju aromāts, nenoliedzami, ir viena no galvenajām Zāļu dienas smaržām. Tēju var izmantot ķermeņa aplaistīšanai kosmētiskiem mērķiem. Laksti jāizmanto maksimāli daudz vasarā svaigā veidā. Kādreiz kalmes bija Latvijā ļoti izplatīts augs veselības uzlabošanā un saglabāšanā, kā pārtikas augs un telpu aromatizators.

Šobrīd kalmju ir krietni mazāk, jo tās neaug netīrās, piesārņotās vietās. Senatnē kalmes stādīja pie ūdenskrātuvēm, no kurām ņēma ūdeni dzeršanai. Ja kalmes vairs negribēja augt, šāds ūdens vairs nebija lietojams. Sendienās kalmju saknes izmantoja dzeramā ūdens attīrīšanai un aromatizēšanai.

Parastā VĪBOTNE (“Artemisia vulgaris L.”)

Visa laba Jāņu zāle, 
Ko plūc Jāņu vakarā:
Vībotnīte, papardīte, 
Sarkanais āboliņš.

Drogas (lakstus – auga galotnes daļu) ievāc ziedēšanas laikā. Pirtsslotām ievāc pirms ziedēšanas, līdz ko augs ir izaudzis slotas garumā. Augā esošā ēteriskā eļļa vībotni ierindo kā vienu no svarīgākajiem aromatizētā rūgtuma ieguves avotiem. Augam ir patīkams balzamisks aromāts, īpaši tas jūtams, ja to norauj saulainā un sausā laikā vai ja saberž rokās kaltētus zariņus. Satur A un C vitamīnu, rūgtvielas, miecvielas. Vībotne ir īstena sievu zāle, apdziedāta latviešu tautasdziesmās. To uzskata par attīrošu un pret sastrutojumu līdzekli. Stimulē iekšējo orgānu sekrēciju, īpaši kuņģa sulas izdalīšanos, veicina tauku sadalīšanās procesus. Var rekomendēt diabēta slimniekiem. Kā tēju parasti izmanto, ja ir gremošanas traucējumi, kad ir nepatīkama smaka no mutes, nervu sistēmas darbības traucējumi, galvas reiboņi un paaugstināta uzbudinātība. Uz grūti dzīstošam brūcēm vai čūlām liek saberztu svaigu lapu putriņu. Applaucētu auga masu liek pie augoņiem, lai veicinātu to uztrūkšanu. Vībotni kopā ar citiem augiem izmanto dažādām vanniņām, tostarp kāju peldēm, ja ir pastiprināta svīšana. Kaltētus vībotnes lakstus kopā ar citiem augiem izmato telpu izkvēpināšanai. Tējas pagatavošana: 3 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Jāatceras, ka tējas rūgtā garša ir galvenā aktīvā viela, kas ir viens no dziednieciskajiem faktoriem.

Uzlējumu lieto siltām kāju peldēm pirms pēršanās. Var pievienot gara uzmešanas ūdenim. Sasmalcinātu augu izkaisa uz pērtuves grīdas. Vībotne ir viens no nepelnīti aizmirstajiem seno latviešu maģiskajiem augiem. Tā ļoti labi tīra cilvēku garīgi enerģētiskajā līmenī. Izmanto pirtī gan svaigās, gan žāvētās slotiņās. Labi aromatizē pirts gaisu. Pēc pēršanās ar vībotnēm cilvēki parasti redz interesantus sapņus. Pastiprina pasaules uztveres spējas. Bagātina iekšējo dzīvi, attīsta prāta spējas un zemapziņu.

Raskrēsliņi – raspodiņi (“Alchemilla vulgaris L.”)

Jānītim pavaicāju, 
Kādu plūkt Jāņa zāli.
- Plūc, māsiņa, ko plūkdama, 
Saplūc raibus puķu pušķus:
Zilus, baltus, iedzeltēnus, 
Kas Jāņos uzziedēja.

Drogas – laksti. Ievāc ziedēšanas laikā. Laksti satur nedaudz ēteriskās eļļas, flavonoīdus, kumarīnu, C vitamīnu. Tēja labi attīra un stiprina organismu (izmanto organisma attīrīšanas kūrēs), uzlabo vielmaiņu. Veicina siekalu, asaru un sviedru dziedzeru darbības aktivizēšanu. Lieto caurejas, aptaukošanās, diabēta, ādas, elpošanas ceļu saslimšanu (kā atkrēpošanas līdzekli), anēmijas, ginekoloģisku saslimšanu gadījumā. Uzlējumus lieto komprešu, aplikāciju, skalošanas veidā, ja ir acu un deguna iekaisums. Ieteicams skalot seju pusaudžiem, kam radušies vecumam raksturīgi ādas izsitumi. Uzlējumu lieto arī strutainu brūču, mitro ekzēmu skalošanai, mutes dobuma skalošanai.

Iesien bērnu pirtsslotiņās vai pirtsslotās kopā ar stingrākiem augiem un koku zariem. Tēja veicinās svīšanu un toksīnu izvadīšanu no organisma. Tējas pagatavošana: 5 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Labi noderēs arī lāvas paklājiņam. Noteikti izmantojama ķermeņa aplaistīšanai.

Melnā OZOLPAPARDE (“Dryopteris filix-mas L.”)

Jāņu bērni bēdajās, 
Kādas plūkt Jāņu zāles.
- Plūc papriekšu papardīti, 
Tad grēteli, vībotnīti.

Drogas – sakneņi, laksti. No jūnija līdz augustam ievāc auga virszemes daļas, rudenī un pavasarī – saknes. Meža papardes ir tās, kurām lapas sākas pie pašas zemes. Tām nav tik cieti kāti kā otra veida papardēm, kas aug uz viena stingra kāta, kura galā atveras lapa. Laksti satur organiskās skābes, ēteriskās eļļas, flavonoīdus, miecvielas, rūgtvielas, cieti, cukuru. Novārījums uzlabo asins sastāvu, šķīdina nierakmeņus, attīra un atjauno organismu, dziedē brūces un mazina “kaulu sāpes”, izdzen no zarnu trakta lenteņus. Tējās ierasti izmanto saknes. Augs ir indīgs; lietojot to iekšķīgi, jāievēro piesardzība un stingra dozēšana. Jālieto ārsta uzraudzībā.

Vasarā, kamēr auga lapas ir zaļas, jācenšas to izmantot svaigā veidā kā pirtsslotas un lāvas paklājiņus. Lai vieglāk būtu izbaudīt kārtīgu pērienu, var palikt zem galvas paparžu slotiņu, tādējādi būs vieglāk elpot. Locītavu sāpju cietējiem pagatavo lāvas paklājiņus. Šim nolūkam ieteicams paparžu lapas izžāvēt un lietot arī ziemā, uzliekot uz lāvas. Neatņemama sastāvdaļa Līgo dienas telpu dekorēšanā.

Paparde ir viens no nedaudzajiem augiem, kas gadu laikā būtībā nav mainījies. Paparde ir arī viens no retajiem augiem, kas nevis vienkārši uzkrāj apkārtējās vides enerģiju, bet gan konkrētas zvaigznes – Sīriusa – enerģiju. Ļoti labi vada kosmiskās enerģijas. Visspēcīgāk šī saikne izpaužas vasaras saulgriežu laikā. Tad arī paparde ir vācama un žāvējama ziemai. Paparžu slotiņa ir ļoti maiga. Palīdzēs arī organisma atjaunošanā un vēlmju piepildīšanā.

BALDRIĀNS (“Valeriana officinalis L.”)

Izstaigāju purvus, mežus, 
Buldurjāni meklēdama;
Tepat auga buldurjānis 
Mana dārza maliņā.

Drogas (saknes, lapas) ievāc rudenī. Saknes satur ēteriskās eļļas, organiskās skābes, alkaloīdus, miecvielas, mikroelementus. Piemīt izteikti nomierinoša iedarbība. Sakneņu novārījumu lieto kā nomierinošu līdzekli sirds un asinsvadu neirozes, vispārējas nervozitātes, vairogdziedzera hiperfunkcijas, hipertoniskās slimības gadījumā, ja cilvēks mokās ar bezmiegu, krampjiem (epilepsija) un gremošanas trakta spazmām, pret klimaksa perioda traucējumiem. Preparāti regulējoši iedarbojas uz nervu sistēmu un sirdi, sekmē koronāro asinsvadu paplašināšanos, tiem piemīt spazmolītiska un hipotensīva iedarbība. Tie nedaudz pastiprina zarnu trakta motoriskās funkcijas, nomāc tajā rūgšanas procesus. Ārīgi lieto acu apmazgāšanai. Svaigas saberztas lapas mazina galvassāpes.

Iesien pirtsslotās kopā ar citiem augiem un koku zariem. Izmanto lāvas paklājiņos. Jālieto nedaudz, var pārdozēt gaistošo vielu iedarbību. Pasniedz tēju pirts apmeklējuma noslēgumā vai pirms pēršanās pārlieku uzbudinātiem cilvēkiem.

TĪRUMA KOSA (“Equisetum arvense L.”)

Jāņa bērni nezināja, 
Kādas īstas Jāņu zāles:
Pumpatenes, rūpatenes 
Vai ar citas nezālītes.

Drogas (lakstus) ievāc no jūnija līdz septembrim. Laksti satur flavonoīdus, silīcijskābi, mikroelementus, ēteriskās eļļas, C vitamīnu, karotīnu. Lieto komplekso tēju sastāvā, ja ir plaušu, nieru un urīnpūšļa saslimšana, reimatisma sāpju, tūsku mazināšanai, kā arī asins attīrīšanai. Izvada no organisma lieko šķidrumu. Noregulē vielmaiņas procesus. Tēja var izraisīt nieru pastiprinātu kairinājumu, kas dažu slimību gadījumā nav vēlams, tāpēc ieteicams pirms lietošanas konsultēties ar ārstu. Ārīgi lieto brūču dziedēšanai, skalo kaklu un mutes dobumu, pievieno vannu peldēm. Auga iedarbība veicina vispārēju organisma nostiprināšanu un dabisko aizsargspēju palielināšanos. Tāpēc ieteicams augu kaltēt un izmantot ziemas periodā, kad organismam ir nepieciešama palīdzība cīņā ar saaukstēšanos, vīrusiem un gripu.

Iesien pirtsslotās kopā ar citiem stingrākiem augiem un koku zariem. Izmanto pirts lāvas paklājiņos. Tējas pagatavošana: 5 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Pagatavo kāju peldes uzlējumu, ko lieto pirms pēršanās. Uzlējumu izmanto ķermeņa aplaistīšanai pēršanās laikā.

DADZIS (“Arctium lappa L.”)

Visa laba Jāņu zāle, 
Ko rauj Jāņa vakarā:
Elkšņa lapa, dadža lapa, 
Cerā rauta papardīte.

Drogas (saknes) ievāc rudenī no gadu veciem augiem. Var ievākt arī pavasarī. Dadža lapas ieteicams izmantot vasarā svaigā veidā. Saknes satur miecvielas, rūgtvielas, ēteriskās un tauku eļļas, organiskās skābes, cukuru, C vitamīnu, flavonoīdus. Lapas satur miecvielas, gļotvielas, ēteriskās eļļas. Kaltētu lapu pulveri izmanto apdegumu dziedēšanai. Tēja stimulē audu reģenerāciju, noder diabēta profilaksei, normalizē asins sastāvu un kuģa un zarnu trakta funkcijas. Atjauno vielmaiņas procesus organismā. Piemīt sviedrējoša (pazemina temperatūru saaukstēšanās gadījumā) īpašība. Lapu sulu izmanto ādas iekaisumu ārstēšanai, labi dziedē brūces. Ar sakņu novārījumu skalo matus (veicina matu augšanu, mazina blaugznas un matu izkrišanu). Ar lapu uzlējumu skalo ādu, ja ir strutaini izsitumi. Lapas lieliski noder kā kompreses, kas dziedē sasitumus, ādas slimības, čūlas, apdegumus, mazina iekaisumus un mastītu. Palīdz no organisma izvadīt toksiskas vielas.

Ar lapām noklāj lāvu; guļot uz tām, mazinās celulīts. Pirtsslotās iesiets, dadzis ar ziedu pogaļām dos interesantu masāžas efektu.

GĀRSA (“Aegopodium podagraria L.”)

Visas labas Jāņa zāles, 
Ko plūc Jāņu vakarā;
Visi labi Jāņa bērni, 
Kas plūc krāšņas Jāņu zāles.

Drogas – laksti, saknes. Lapas ievāc pavasarī un vasarā, saknes – rudenī vai pavasarī. Lapas satur ēteriskās eļļas, C vitamīnu, mikroelementus. Svaigas lapas lieto kā vitamīnu salātus pavasarī. Noder, ja ir kuņģa, zarnu trakta, nieru un urīnpūšļa slimības. Nedaudz atslābina, veicina liekā šķidruma izdalīšanos no organisma. Sastāvā esošie mikroelementi palīdz dažu anēmijas formu gadījumā. Ārīgi lieto svaigu lapu kompreses pret locītavu sāpēm, kā mīkstinošu līdzekli augoņiem un brūču dziedināšanai.

Svaigas sasmalcinātas lapas liek uz sāpošām vietām, ja ir dažādi iekaisuma procesi, kā pretiekaisuma un sāpes mazinošu līdzekli. Izmanto lāvas paklājiņos galvenokārt svaigā veidā vasarā.

Smaržīgā KUMELĪTE (“Matricaria chamomilla L.”)

Suņaburkši, lupstājiņi
Jaunu puišu Jāņu zāles;
Kumelītes, dievkociņi
Jaunu meitu Jāņu zāles.

Drogas (ziedus, lakstus) ievāc ziedēšanas laikā. Augs satur ēteriskās eļļas, terpēnus, organiskās skābes, C vitamīnu, karotīnu. Tēja uzlabo iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību, veicina apetīti, pastiprina žults izdalīšanos, atslābina iekšējo orgānu gludo muskulatūru, mazina iegurņa rajona orgānu spazmas. Kā kompreses un skalošanai lieto, ja ir iekaisušas acis, kakla skalošanai, ja cilvēks saslimis ar angīnu, laringītu. Mazina saaukstēšanās sāpes, vēdera sāpes akūtu gremošanas orgānu slimību gadījumā, vispārēju noguruma sajūtu. Tēja, lietota no rīta pirms ēšanas, attīra organismu. Kaltēta auga buntītes ieteicams izmantot vannu peldēm. Regulāri veicot inhalācijas, mazināsies hroniskās iesnas. Mazina paaugstinātu sāpju sajūtu.

Pirtī karstā tvaika iedarbības rezultātā kumelīšu sastāvā esošās vielas iedarbojas vēl spēcīgāk. Izmanto lāvas paklājiņos, var peramo slotu no visam pusēm aplikt ar kumelīšu ziediem un lakstiem un pārsegt ar linu palagu, līdzēs pie “kaulu sāpēm”. Kā piedeva pie gara uzmetamā augu uzlējuma. Pēc kumelīšu komprešu slotas ādu nevajadzētu skalot. Ļoti labi attīra ādu. Tējas pagatavošana: 3–5 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Uzlējumu izmanto matu un ķermeņa skalošanai un siltām kāju vanniņām pirms pērtuves apmeklējuma.

ASINSZĀLE (“Hypericum perforatum L.”)

Kad atnāca Jāņu diena, 
Es varēju priecāties:
Ziedēj' pļava, ziedēj' nora 
Ziedēj' visas mežmalītes.

Drogas (ziedus, lakstus) ievāc ziedēšanas laikā. Augs satur krāsvielas, glikozīdus, rutīnu, ēteriskās eļļas, tanīnus, karotīnu, C vitamīnu, organiskās skābes, minerālsāļus. Uzskata, ka asinszāle palīdz novērst 99 vainas. Tēju lieto kā savelkošu un antiseptisku līdzekli, ja ir kolīts, caureja, elpošanas ceļu iekaisumi. Kā tonizējošu līdzekli izmanto nervozitātes un vispārējas garīgas depresijas mazināšanai. Piemīt izteikti savelkoša un antibaktericīda iedarbība, kā arī spēja stimulēt audu reģenerāciju. Stimulē sirds darbību, paaugstina arteriālo asinsspiedienu, sašaurina asinsvadus. Uzlabo apetīti, pastiprina gremošanas orgānu sekrēciju. Mazina galvassāpes un seksuālo uzbudinātību, palīdz bezmiega novēršanai, uzlabo redzi un mīkstina ādu, stiprina imunitāti un uzlabo garastāvokli. Ārīgi lieto svaigu un inficētu brūču, čūlu, apdegumu dziedināšanai, ja ir mutes dobuma gļotādas un smaganu iekaisumi, kā arī akūtas iesnas. Lielisks profilaktisks līdzeklis. Sulai piemīt izteikta sviedrējoša iedarbība. Pārdozēšanas gadījumā var būt uzbudināta nervu sistēma un ādas alerģiski izsitumi. Nevar lietot, ja ir paaugstināts arteriālais asinsspiediens.

Augam ir patīkams aromāts un specifiska garša. Sien pirtsslotās. Tējas pagatavošana: 5 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Pievieno kāju peldes vanniņām pirms pēršanās. Izmanto kā piedevu augu uzlējumam gara uzmešanai. Lieto lāvas paklājiņos. Novieto pērtuvē mazās buntītēs gan aromātam, gan estētiskai baudai.

BALTĀ PANĀTRE (“Lamium album L.”)

Jānīts vija zelta kroni, 
Laukus, dārzus izpuškoja;
Puško savas puķu pļavas, 
Puško koku galotnītes.

Drogas (ziedus, lapas) ievāc ziedēšanas laikā. Ziedi un lapas satur ēteriskās eļļas, C vitamīnu, flavonoīdus, holīnu, glikozīdus, karotīnu. Tēju lieto elpošanas ceļu un gremošanas trakta traucējumu gadījumā, ja ir iekšējo orgānu asiņošana, urīnpūšļa un izvadceļu slimības, kā nomierinoši līdzekli pret bezmiegu, mazasinību, kā “asinstīrītāju” līdzekli pie strutainiem ādas iekaisumiem, ekzēmām, nātrenes. Ārīgi lieto brūču un apdegumu dziedināšanai atvēsinātām kompresēm.

Tēju patīkamās garšas dēļ izmanto ikdienā, tā uzlabo apetīti. Sien pirtsslotās kopā ar stingākiem augiem un zariem. Var iekļaut lāvas paklājiņa sastāvā. Šo tēju ieteicams lietot pēc pēršanās. Tējas pagatavošana: 10 g drogu aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Izmanto kā uzlējumu ķermeņa aplaistīšanai, kosmētiskiem mērķiem.

MĀRRUTKS (“Armoracia rusticana Gaertn”)

Te staigājši Jāņa bērni, 
Te zālītes kaisījuši;
Nāc, Jānīti, sētiņā, 
Pa zālēm laipodams.

Drogas (saknes) ievāc rudenī. Antibakteriālās vielas pasargā mārrutku saknes no pūšanas, tāpēc tās var viegli uzglabāt un izmantot ziemā svaigā veidā. Saknes satur glikozīdus, ēteriskās eļļas, C vitamīnu, fermentus, minerālvielas, karotīnu. Lapas – C vitamīnu, alkaloīdus. Svaigā veidā lieto pret avitaminozi, kā stimulējošu un diurētisku līdzekli. Piemīt antibakteriāla, atkrēpojoša iedarbība, tāpēc izmanto augšējo elpošanas ceļu saslimšanu gadījumā. Lieto, ja ir hronisks hepatīts, kolīts, cistīts, garīga un fiziska pārslodze. Ieteicams lietot profilaktiskiem mērķiem pret gremošanas trakta orgānu saslimšanām, tūsku, reimatismu, ēstgribas veicināšanai, pret vēdera sāpēm. Ārīgi lieto, ja sāp kakls (ierīvē ar sasmalcinātu sakni) un zobi. Sakņu sulu lieto kosmētiskā nolūkā. Svaigas lapas, pieliktas pie sāpošas vietas, remdē sāpes. Lapas vai sulas kompreses liek uz krūtīm asmatiska klepus lēkmju laikā. Mārrutka kompreses stipri kairina ādu, tāpēc jāuzmanās to lietošanas laikā. Izmanto kā garšvielu.

Sien pirtsslotās. Izklāj lāvu un sasmalcinātas lapas izkaisa uz pērtuves grīdas. Pērtuves gaiss kļūs vieglāks, un būs atvieglota elpošana.

LUPSTĀJS (“Levisticum officinale L.”)

Jāņa bērni nezināja, 
Kādas īstas Jāņu zāles:
Pumpatenes, rūpatenes 
Vai ar citas nezālītes.

Saknes ar sakneņiem ievāc pavasarī un rudenī. Lupstājs ir gan ārstniecisks augs, gan garšaugs. To kādreiz audzēja katrā latviešu sētā. Uzskatīja par sargātāju no ļaunas acs un parasti stādīja pie mājas ieejas vai vārtiņiem. Saknes satur ēteriskās eļļas, miecvielas, minerālvielas, organiskās skābes. Lapas satur C vitamīnu. Augam ir specifisks aromāts, kas atgādina selerijas smaržu, un rūgta garša. Lieto kā diurētisku līdzekli gremošanas un ēstgribas veicināšanai, mazina vispārēju organisma vājumu, impotenci, dažādus nervu sistēmas un sirds darbības traucējumus, noder zarnu parazītu izdzīšanai. Piemīt sedatīva, spazmolītiska, sāpes mazinoša, pretniezes, pretiekaisuma, antibakteriāla, atkrēpojoša iedarbība. Ārīgi lieto slikti dzīstošu brūču un strutojošu brūču dziedināšanai. Uzlējumu kompresēs izmanto, ja ir dermatīts, psoriāze, ādas izsitumi, ekzēmas. Svaigas lapas pieliek pie galvas, lai mazinātu sāpes. Attīra un nostiprina organismu. Visas auga daļas lieto pret mazasinību. Nav ieteicams lietot grūtniecības laikā.

Sien pirtsslotās kopā ar koku zariņiem. Tējas pagatavošana: 5 g drogas aplej ar 200 ml karsta ūdens un nostādina 10–15 minūtes. Pievieno arī kombinēto tēju sastāvā. Nedaudz var pievienot lāvas paklājiņam, iepriekš noskaidrojot, vai visiem pirts apmeklētājiem šī auga specifiskais aromāts ir tīkams. Atbrīvo no skumjām un grūtsirdības, negatīvās enerģijas. Piepilda vēlēšanās. Mazina nelaimīgas mīlestības sāpes. Piesaista pretējā dzimuma simpātijas.

Latvijas pirts, biedrība

Latvijas pirts, biedrība

Rīga, Latvija
(+371) 26346226 - Sandra

Raksts apskatīts : 18023 reizes.

Kāli, viesu nams
Kāli, viesu namsAtpūta ezera krastā 10 minūšu braucienā no Rīgas Bauskas virzienā. Galdu klāšana, nakšņošana,  pirts, makšķerēšana. Darbadienās elastīgas cenas!
Belameks, apdares materiāli
Belameks, apdares materiāli Firma Belameks viens no lielākajiem tapešu piegādātājiem Latvijā. Ievedam tapetes no Vācijas, Anglijas, ASV. Piegādājam tapetes ar preču zīmi RASCH.
Smiltenes tehnikums, Alsviķu teritoriālā struktūrvienība
Smiltenes tehnikums, Alsviķu teritoriālā struktūrvienībaSmiltenes tehnikuma Alsviķujā struktūrvienībā var apgūt šādas profesijas: šuvējs, pavārs, pavāra palīgs, galdnieks, apavu labotājs, datoroperators, aprūpētājs, būvstrādnieks. Dienesta viesnīca. Ēdnīcas pakalpojumi. Individuālā sociālās rehabilitācijas programma. Logopēda un zīmju valodas tulka pakalpojumi.
Beach Hotel Liepāja, viesnīca
Beach Hotel Liepāja, viesnīcaEsi gaidīts Beach Hotel Liepāja! Divos stāvos izvietotas 23 istabas sulīgos toņos! Esam vēja pūtienā no jūras, divi vēja pūtieni - un Tu esi Rožu laukumā!
Odzienas muiža, muiža
Odzienas muiža, muižaMuižas komplekss - telpas dažādiem svētkiem, semināriem un pasākumiem. Odzienas Krogusmājā varat pārlaist nakti jaukos pagājušā gadsimta sākumam atbilstoši iekārtotos numuriņos, kopumā 9 numuri, taču muižas kompleksā kopumā spējam izguldīt līdz 74 cilvēkiem.
Kaupēna dzirnavas, viesu nams
Kaupēna dzirnavas, viesu namsViesu māja, telpas svinībām, pirts, kempinga mājiņas un telšu vietas. Atpūta pie dabas un makšķerēšana. Mūsu atrašanās vieta ir viena no skaistākajām vietām Latvijā - Tērvetes dabas parks.
Mežvidi, viesu nams
Mežvidi, viesu namsMežvidi ir jauns viesu nams Kurzemē. Veidojot vietu kā jautrām svinībām, tā mierīgai atpūtai, centāmies apvienot mūsdienu vajadzības ar senatnes vērtībām.
Vides Tehnika, SIA
Vides Tehnika, SIA Uzņēmums dibināts 2008. gadā un tā misija ir piedāvāt saviem klientiem ilgtspējīgus un profesionālus tehniskos risinājumus, un iekārtas ēku siltināšanai.
Olymp, fitnesa klubs
Olymp, fitnesa klubsFitnesa klubs Olymp piedāvā jaunākās paaudzes trenažieru zāli, aerobiku, karate, boksa nodarbības. Grupu nodarbību zāle ar peldošo grīdu, stiepšanās telpa, fitobārs, sauna, solārijs.
Vīteri, viesu nams
Vīteri, viesu namsBrīvdienu māja pie gleznainā Adamovas ezera. Īsta lauku pirts. Blakus Sarkankalna slēpošanas trase ar pacēlājiem. Ekskursijas pie apkārtnes amatniekiem.
Visi banneri